Zabakwed

Zabakwed nebo-li kuchař družiny je krásná funkce. 🙂 Určitě ráda vaříš a Tvé kuchařské umění oslovilo členky Tvé družinky. Tvůj úkol nebude snadný, a záleží na tom jak náročné jsou Tvé sestřičky v družině. Nejen, že sbíráš „družinové“ recepty, vymýšlíš nové, ale je i na Tobě zorganizovat a propočítat, kolik Vás třeba bude stát vaření na dvoudenní výpravě. Bude to chtít pečlivý přístup. Aby vše vyšlo jak má. Protože taková „hladová“ družina, to by mohl být velký problém. 🙂 Neznamená to samosebou, že jídlo koupíš, odnosíš a uvaříš, to rozhodně ne. Platit, nosit a vařit budete společně, ale na Tobě je plánovat a být oporou ve chvíli nouze. „Jé, já zapomněla tu cibuli na cibulačku!“ A co teď? To je úkol pro kuchaře. Řešit nenadálé situace.

 

I kuchaři obou družin se u nás v oddíle sejdou, třeba při vymýšlení táborového jídelníčku. Pokud je v družině více kuchařů, střídají se v organizování jídla na výpravu a knihu vedou společně.

 

CO DĚLÁ ZABAKWED?

1. Vede kuchařskou knihu receptů své družiny. Každá družina má své vyzkoušené recepty s tajemnými názvy. 🙂

2. Organizuje družnové vaření na výpravách. Rozpočet, co kdo koupí, vezme. Jídelníček sestavuje s družinou. Vozí na výpravy KK (krabičku koření). Ta obsahuje cukr, sůl, oblíbené koření, čaj. V nejlepším případě i tzv polní kuchyňku.

 

Jednou z podmínek být zabakwedem je plnit si dané úkoly a navíc mít odbornost kuchaře (ta se plní až po složení skautského slibu).

Druhou podmínkou je připravit spolu s ostatními zabakwedy program pro oddíl. Může to být cokoli, ale musí to souviset s vaší funkcí.

Úkoly začne zabakwed plnit hned, po té, co jej družina ustanoví zabakwedem . Po splnění všech podmínek a pokud se bude zdát, že úkoly dobře plní, získá kuchař “spešl” označení na košili a bude uvedena do oddílového cechu Poletuší vařechy. 🙂

 

 

PODMÍNKY ODBORKY KUCHAŘ

ZDE nalezneš pracovní list k tvé odborce.

 

Pokud plníš odborku kuchaře kvůli funkci, v tom případě plníš jako starší skautka. Pokud jsi starší skautka, přidej si dvě doplňující podmínky. Další témata jsou na rozhodnutí patrona, jestli jsou zapotřebí, či nikoliv.

 

Etiketa u stolu, rozdělávání ohně, obsluhu elektrického a plynového sporáku, bezpečnost, vařič, konzervace, regulace ledničky, uskladnění + hygienické předpisy na tábor, úklid kuchyně, druhy stravování (dle věku, vytíženosti…), zdravá výživa, rizika poruch příjmu potravy, družinový jídelníček na tři dny (se vším)

 

V Barbuchu si na jednu stranu vypiš/nalep úkoly a znak své funkce. Na druhou průběh plnění podmínek, pro tuto tvou družinovou prácičku. 🙂 Je to STRANA 6.