Maškiki

Stát se šamanem svého kmene, své družiny, není jen tak. Budeš toho muset hodně umět, hodně znát. Musíš být šikovná, pohotová, umět se rozhodovat rychle a účelně. Nic se neboj, vše se dá naučit cvičením. Šaman je takový indiánský „zdravotník“. Tvá družina, pokud Tě přijala za svého maškikiho, projevila Ti obrovskou důvěru. Není to přece jen tak, za někým přijít se svým zraněním nebo nějakým zdravotním problémem a nechat se od něj ošetřit. Určitě ráda pomáháš lidem a takové věci jako vydezinfikovat a obvázat krvácející prst Ti vůbec nevadí. 🙂

Funkce, kterou jsi si vybrala, předpokládá, že ráda pomáháš lidem v nouzi, že Tě zajímají postupy v první pomoci. Nic se neboj, nebudeš na svou práci sama, vždy budeš mít k ruce vedoucího, který pomůže, poradí.

Jako maškiki se budeš muset stále vzdělávat a cvičit, je to prostě úděl všech zdravotníků. 🙂

Patronkou maškiki je Miki.

 

CO DĚLÁ MAŠKIKI?

1. Má družinovou lékárnu, kterou nosí na všechny oddílové akce, stále jí doplňuje, pokud je materiál vypotřebován.

2. Vede si zdravotní deník, kde má záznamy o zdravotních potížích členek své družiny (např.alergie) a ví jak jim pomoci. Také zde vede záznamy svých ošetřovatelských aktivit.

 

Jednou z podmínek být maškiki je plnit si výše zmíněné úkoly a mít odborku zdravotníka (ta se začíná plnit, až po složení skautského slibu).

Druhou podmínkou je připravit spolu s ostatními maškiki program pro oddíl. Může to být cokoli, ale musí to souviset s vaší funkcí.

Úkoly začne maškiki plnit hned, po té, co jej družina ustanoví MAŠKIKI. Po splnění všech podmínek a pokud se bude zdát, že úkoly dobře plní, získá maškiki “spešl” označení na košili a bude uvedena do oddílového kruhu zdravotníků, kterému velí zdravotník z řad dospělých a který bude seznamovat maškikiho s novinkama v první pomoci a cvičit ve znalostech a dovednostech. 🙂

 

 

PODMÍNKY ODBORKY ZDRAVOTNÍK

ZDE nalezneš pracovní list k tvé odborce.

 

Pokud plníš odborku zdravotníka kvůli funkci, v tom případě plníš všechny hlavní podmínky a tvůj patron by měl být někdo z vedení, nebo někdo přímo ze zdravotnictví. Na konci by mělo proběhnout ještě menší přezkoušení (patron může někoho přizvat), pokud ti tvůj patron dá otázku z nějaké oblasti, která tu není zmíněná a ty nebudeš vědět odpověď, nevztekej se. Lepší dvakrát si zopakovat krátkou zkoušku, než v krizové situaci panikařit. 🙂

 

Možná témata: omrzliny, šok, kousnutí hadem, podchlazení, praktická záchrana tonoucího (rizika pomoci), střevní chřipka, onemocnění dýchacích cest (nachlazení, viróza, chřipka), transporty zraněného (různé počty lidí), stabilizované a autotransfuzní poloha…

 

V Barbuchu si na jednu stranu vypiš/nalep úkoly a znak své funkce. Na druhou průběh plnění podmínek, pro tuto tvou družinovou prácičku. 🙂 Je to STRANA 6.