Cestička světlušek

 

Na skautské stezce světlušky povází Lucinka a ztracené lucerničky a vlčata Mauglí. Provází je v sešitech, kam vedoucí, děti sami, ale také jejich rodiče (babičky, dědečkové) zapisují plnění daných úkolů.Sešitů, které postupně dětem přichází do rukou je pět. Po Nováčkovi světlušek/vlčat (ten plní děti v první třídě ZŠ a nebo děti, které přišly do oddílu v pozdějším věku). Ve 2. třídě ZŠ přijde na řadu HVĚZDNÁ LUCERNA a u vlčat MAUGLÍ MEZI VLKY, ve 3. třídě MĚSÍČNÍ LUCERNA a MAUGLÍ V DŽUNGLI a ve 4. třídě SLUNEČNÍ LUCERNA a MAUGLÍ V LIDSKÉ VESNICI. O co tu vlastně přesně jde? Dozvíte se v dopise pro rodiče. Pokud přijde nováček starší, navazuje vždy na sešit, určený pro svou věkovou kategorii(třídu ZŠ).

 

Vážení rodiče,

 

možná jste si již u svých dětí všimli sešitu, který nese název Lucernička nebo Mauglí. Nebo za Vámi možná už děti byly s tím, že v něm něco chtějí podepsat. Tímto dopisem, bychom Vám chtěli ve stručnosti odpovědět na otázky: Co to je? K čemu to slouží? Jaká je role rodičů?

Jedná se o tzv. stezky pro kluky a cestičky pro holky. Ty jsou jedním z nástrojů, kterými naplňujeme naše cíle a poslání a to všestranný rozvoj dětí a mladých lidí. Tyto stezky a cestičky jsou určeny pro děti ve věku od cca 7 do cca 10 let. Skládají se z Nováčka a tří stupňů, které jsou vždy barevně odlišené a každý stupeň přísluší určitému věku dítěte.

Nováček slouží pro seznámení se s oddílem, se skautingem a jeho ideály a obsahuje základní dovednosti, které by měl nováček zvládnout. Všechny stupně (kromě Nováčka) jsou rozdělené do šesti oblastí, které obsahují jednotlivé úkoly vhodné pro daný věk. Úkoly jsou dále proloženy komiksy a obrázky ze symbolického rámce (pro vlčata z Knihy džunglí, pro světlušky z Kouzelné lucerny).

Jak se plní jednotlivé úkoly? Většinu úkolů si dítě splní na schůzce, výpravě nebo táboře. Stezky a cestičky ovšem obsahují úkoly, které si dítě plní doma a vedoucí u nich nemůže jednoznačně říci, zda dítě daný úkol splnilo. A tady prosíme o pomoc Vás rodiče a ostatní členy rodiny o spolupráci. Dítě za Vámi může přijít, že splnilo nějaký úkol, kde je symbol domečku u podpisového okýnka. V tu chvíli nejde jen o podpis, ale hlavně o ověření, že daný úkol udělalo, nebo o pomoc s plněním a správným nasměrováním.

Budete-li se vy sami o stezky a cestičky zajímat, jistě ještě více podpoříte motivaci, kterou děti získávají na schůzkách či výpravách. Nabudou tak pocitu, že mají podporu také z další strany a nejsou na to samy. Zvláště ze začátku může světluškám a vlčatům připadat množství úkolů těžko splnitelné.

Půjdeme-li do toho společně, může se nám podařit stezky a cestičky opravdu plně využít a podpořit jimi výchovu našich dětí!

Děkujeme Vám za Váš zájem, podporu a pomoc!