Kdo je to vlastně rádce?

Milý bratře, milá sestro,

 

   vedeš skautskou družinu, je to krásná a záslužná práce, ale také odpovědný a náročný úkol. Řídit pravidelné schůzky v klubovně, připravovat vycházky a velké celodenní výpravy do přírody, vymýšlet zajímavý program, táhnout družinu při velkých oddílových hrách, závodech a soutěžích, starat se o správné a včasné plnění úkolů, docházet pravidelně na oddílové rady, pomáhat vůdci nebo vůdkyni, to všechno má navíc ke svým každodenním povinnostem ve škole nebo v práci. Někdy je toho na jednoho člověka skutečně příliš mnoho. Kdyby měl den aspoň o tři hodiny víc! Sotva za sebou máš družinovku, přemýlíš o velké nedělní cestě do lesů, kterou tvoje družina chystá. Rádce ani rádkyně přece nemůže přijít na sraz jen tak bezstarostně jako ostatní, musí mít ve svém zápisníku podrobně rozepsaný program, předem vyhledat na mapě tábořiště a stanovit k němu nejvhodnější cestu, připravit zajímavé hry, trochu si zopakovat skautskou praxi. Jít na schůzku nebo na výpravu bez přípravy, s tím jsou špatné zkušenosti! Družina bývá spokojená, jen když je program pestrý, zajímavý a jdete z jedné činnosti do druhé, hrajete veselé hry, závodíte, něco pěkného vyrábíte. Improvizace nemůže být stálou pracovní metodou dobrého rádce. Pečlivá příprava programu se vždycky vyplatí. Jistě ti není lhostejné, zda se tvoje družina vrací z klubovny nebo z lesů nadšená, veselá a cestou k domovu si povídá o tom, co budete dělat příště, kam se vypravíte za týden, nebo zda jde domů rozmrzelá, s pocitem ztraceného času.

 

   I já jsem kdysi vedl skautskou družinu. Měl jsem do práce velkou chuť, cítil jsem, že bychom mohli dělat spoustu krásných věcí a zažít společně mnoho nezapomenutelných příhod. Chyběly mi však znalosti a zkušenosti, mezi mými představami o ideální činnosti a skutečností byla velká propast. Dnes už bych snad věděl, jak své tehdejší sny splnit, za uplynulá desetiletí jsem hodně viděl, slyšel a sám přišel na ledaco nového. Jen mi chybí ten pravý věk, na vedení družiny jsem u starý. Zato všechny ty nápady a plány můžeš uskutečnit ty a já ti s tím pomohu. Proto jsem napsal tuto knížku. Uložil jsem do ní mnohaleté zkušenosti, hry, bodovací závody, podněty k zajímavým akcím, program úspěšných družinovek, vycházek i výprav. Rád bych tě také občas vybídl k zamyšlení, popovídal si s tebou o některých důležitých problémech.

 

   Věřím že nebudeš při vedení skautské družiny spoléhat jenom na mne a uplatní i svoje vlastní nápady, zkušenosti, představy a bude hledat inspiraci i jinde. Uč se pracovat samostatně, vymýšlej nové hry, soutěže, podniky. Jen taková tvořivá činnost tě bude skutečně bavit. Tato knížka může být tvou pomocnicí, průvodkyní na skautských cestách. Ušetří ti čas, pomůže ti připravovat pestrý družinový program. Největší díl odpovědnosti za úspěšné vedení však bude spočívat vždycky na tobě. Doufám, že spolu dokážeme vytvořit z obyčejných chlapců a děvčat opravdové skauty a skautky.

 

Miloš Zapletal – Zet (Z knihy „Rádce skautské družiny“)

 

Pokud se chceš dozvědět více, tak si buď ulov svého vedoucího a pořádně ho vyzpovídej, nebo se z pohodlí domova můžeš podívat na některé skautské stránky např. Skautský rádce, jak nečekané. 🙂 První článek, který si z této stránky přečteš, by mohl být třeba tento „Práva a povinnosti rádce„. 🙂
Více informací nalezneš také v sekci „Inspirace„.