Svátek svatého Jiří? A to je jako co?

Pokud jste se někdy procházeli 24. dubna městem (a skauting vám nic neříká), mohli jste si pomyslet třeba něco takového: „To už je dnes pátý člověk, který má na sobě tu zvláštní uniformu… To se teď nosí?“
Než se tedy pustíte do objednávání obdobných střihů, tak vám budeme muset nejprve pár věcí objasnit.. 🙂


Ta zvláštní „uniforma“ je skautský kroj, takové naše „brnění“ a odkaz zakladatele skautingu Roberta Baden Powella, anglického generála.
(Pokud vás ale zajímá, co přesně tento kroj symbolizuje, nebo jak se z takovéto drobnosti stávají prostředky pofidérních režimů, tak si budete muset odchytnout spíš nějakou Můru – vedoucí.)


24. dubna všichni skauti a skautky slaví (pokud mají chuť), svátek sv. Jiří, odvážného patrona skautů, kterého vybral právě zakladatel skautingu. A právě proto v tento den vyndaváme ze skříní kroje, společně se setkáváme a zamýšlíme se nad věcmi okolo nás.

Všimli jste si něčeho/někoho netradičního? 🙂

Letos jsme přemýšleli o tom, že krom nosení krojů bychom ten den mohli podpořit akci pořádanou Školním parlamentem Dvořákova gymnázia.
Šlo o „Dny země“ a tak se pár odvážných (Lepík, Kamča, Julča, Wendy a v podstatě i Mája) vypravilo na středeční promítání filmu „10 miliard – co máte na talíři? „.
Na hodinu a půl jsme se tedy stali pozorovateli nejrůznějších problémů, za které může populační exploze a jejich hlad – problematiku pěstování modifikovaných rostlin, zabírání půdy afrických domorodců nadnárodními firmami, špatné zacházení se zvířaty, znečišťování planety, návrhy spekulantů a mnohem víc. Není jednoduché se v takovýchto věcech orientovat, ale shledávám potřebným se o to v mezích možností pokoušet.


Inspirací jak dále pomáhat nám může být třeba 17 cílů udržitelného rozvoje, o kterých jsme nedávno rozmlouvali. Minulý týden i Kovy přidal video z ECOSOC Youth Forum 2019, kde se těmito cíli zabívají (ZDE).


Ovšem i my se snažíme dělat svět lepším. Třeba sbírkou ke Dni sesterství, při které jsme dali dohromady dva a půl tisíce (za což patří velké díky všem, kteří přispěli). Tento rok jsme se rozhodli darovat tyto peníze komunitě Bétel, kterou jsme již kontaktovali. 🙂


A co nás čekalo po středě? Někteří se zúčastnili Běhu pro Gambu, Ekobrigády, kde se nás podařilo znovu pořádně uklidit Hostibejk a nakonec Georgiády, střediskové tradiční hry. Ale o tom třeba jindy. 😉

?>